گزارش تحلیل بازار سرمایه با مقصود پورابولی
یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
434 بازدید

 

وضعیت عمومی بازار

 در روزهای پایانی هفته گذشته فدرال رزرو امریکا پس از ثبات هفت‌ساله نسبت به افزایش نرخ بهره در این کشور به‌منظور دستیابی به تورمی ۲ درصدی اقدام نمود علاوه بر این دولت امریکا پس از ۴۰ سال ممنوعیت صادرات نفت این کشور را حذف کرد. در پی این رویدادها بازار جهانی نفت که این روزها شرایط نامناسبی را سپری می‌کند و با مازاد عرضه نسبتاً قابل‌ملاحظه‌ای روبه‌رو است به روند نزولی خود شدت بیشتری بخشید.

به نقل ازرویترز، هر دو معیار نفت خام، برنت و وست‌تگزاس‌اینترمدییت، برای سومین هفته متوالی با سقوط به کار خود خاتمه دادند. درحالی‌که تنها دو هفته به انتهای سال میلادی باقی‌مانده، هر دو شاخص قیمت نفت خام در حدود ۳۵ درصد در سال ۲۰۱۵ کاهش داشته‌اند. باوجوداین شدت از افت، آمار منتشرشده توسط شرکت خدمات نفتی بیکر‌هیوز نشان می‌دهد که شرکت‌های انرژی امریکا تعداد دکل‌های نفتی عملیاتی خود را در هفته گذشته افزایش دادند که نشانگر عرضه زیاد بوده است. نگاهی دقیق‌تر به آمار مشخص می‌کند که با احتساب ۱۷ دکل‌ جدید افزایش‌یافته تعداد کل دکل‌ها را به ۵۴۱ دکل رسیده است.

پیتر داناوان، دلال انرژی در شرکت انرژی نیویورک اعلام کرد: «افزایش تعداد دکل‌ها کمی شگفت‌آور بوده است. من فکر نمی‌کنم که این آمار و سقوط بازار همزمان بوده باشد.» پس از گزارش بیکر‌هیوز، هر بشکه نفت وست‌تگزاس اینترمدییت در پایان هفته، با افتی ۲.۵ درصدی نسبت به هفته گذشته، ۳۴ دلار و ۷۳ سنت معامله شد. قیمت هر بشکه نفت برنت نیز با افتی ۳ درصدی نسبت به هفته گذشته به ۳۶ دلار و ۸۸ سنت رسید. این در حالی بود که این معیار جهانی قیمت ۳۶ دلار و ۴۱ سنتی (تنها ۲۱ سنت بالاتر از پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۴) را نیز در این هفته تجربه کرده بود.

این در حالی است که به اعتقاد بسیاری هنوز تصویب مجوز صدور نفت خام امریکا در زمره عوامل تأثیرگذار بر بازار نفت قرار نگرفته است. تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی پژوهشی برای مشتریان خود نوشتند که با توجه فشارهای مالی موجود بر بازار جلوگیری از افت بیشتر قیمت نفت و رسیدن به سطوح احتمالی ۲۰ دلار برای هر بشکه دور از انتظار به نظر می‌رسد. این بانک امریکایی پیش‌تر هم در جریان یکی دیگر از دوره‌های سقوط قیمت نفت در امسال میلادی از احتمال سقوط قیمت نفت به سطح ۲۰ دلار برای هر بشکه خبر داده بود. به پیش‌بینی این بانک، ایران می‌تواند پس از لغو تحریم‌ها ۲۸۰ هزار بشکه به عرضه نفت خود بیفزاید که این وضع تولید اوپک را به ۳۲ میلیون بشکه نزدیک می‌کند. برآوردهای این بانک حکایت از این دارد که هم‌اکنون اوپک روزانه ۱.۵ میلیون بشکه فراتر از نیاز بازار عرضه می‌کند.

تحت این شرایط و علیرغم بهبود اخبار سیاسی ناشی از بسته شدن پرونده ۱۲ ساله PMD بازار سرمایه امروز شرایط مناسبی را تجربه نکرد. به نظر می‌رسد با افت شدید بهای نفت در بازارهای جهانی، بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور که هنوز توسط دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی نده است دچار چالش‌های زیادی بشود. گرچه به گفته آقایان نوبخت و طیب نیا این بودجه انبساطی است ولیکن افت قیمت نفت ممکن است شرایط را به گونه دیگری رقم بزند. شروع فعالیت بورس متعادل و با گرایش منفی بود ولیکن تدریجاً به فشار فروش اضافه شد و بسیاری از صنایع و نمادها را درگیر کرد که در این میان صنایع پالایشگاهی و خودروسازی بیش از بقیه به چشم می‌آمدند. نمادهای بانکی هم به لحاظ بخشنامه‌ای که در ۹ آذرماه مبنی بر ممنوعیت شناسایی وجه التزام نسبت به مطالبات معوق از سوی بانک مرکزی به آنها ابلاغ‌شده و می‌تواند اثرات منفی بر سودآوری این صنعت داشته باشد، اغلب در دامنه منفی و گاهی با حداقل قیمت مورد معامله قرار گرفتند. نمادهای قندی که به‌طورمعمول در شرایط بد بازار اوضاع مناسبی را به خود می‌بینند امروز هم موردتوجه و سفته‌بازی واقع شدند. شاخص کل با افت قابل‌ملاحظه ۴۱۳ واحدی به کانال ۶۱۰۰۰ واحدی سقوط کرد که در این میان صنعت پالایشگاهی با ۱۰۲ واحد و صنعت بانکداری حدود ۷۲ واحد در این نماگر مؤثر بودند.

 

اخبار مربوط به بورس‌ها

معاون بازار شرکت بورس تأکید کرد: به نظر می‌رسد سال آینده برای بازار سرمایه با اجرایی شدن برجام، بارونق همراه باشد. در این راستا نیز ما برنامه‌های ویژه‌ای برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی تدارک دیده‌ایم و آمادگی لازم برای ورود این سرمایه‌ها به بازار سرمایه‌ راداریم. صحرایی ادامه داد: یکی از نگرانی‌های سرمایه‌گذار خارجی به نبود ابزارهای مناسب برای پوشش نوسانات ارزی برمی‌گردد. خوشبختانه در این زمینه نیز اقدامات لازم در حال انجام است و قرار است معاملات آتی ارز در بورس کالا راه‌اندازی شود. او افزود: با توجه به اینکه شورای‌عالی بورس با راه‌اندازی معاملات آتی ارز موافقت کرده است، امیدواریم بانک مرکزی نیز مجوز نهایی را صادر کند تا همزمان با اجرایی شدن برجام و ورود سرمایه‌گذار خارجی ابزار لازم برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز را در اختیار داشته باشیم. صحرایی در خصوص برنامه این شرکت برای عرضه‌های اولیه در ماه‌های پایانی سال نیز عنوان کرد: برنامه‌های عرضه اولیه شرکت‌ها که همیشه برقرارند و همواره انجام آنها جز اولویت‌های شرکت‌های بورسی است که حالا متناسب با شرایط بازار و استقبال فعالان، دوره‌های زمانی آن با تأخیر یا تسریع انجام می‌شود. شرکت پتروشیمی فجر در مراحل عرضه در بورس قرار دارد. درحال‌حاضر این شرکت پذیرش و نماد آن درج‌شده است و منتظر تأیید سهام‌دار عمده هستیم تا این عرضه انجام شود. مراحل پذیرش شرکت لیزینگ ملت نیز به پایان رسیده است و این شرکت نیز در نوبت عرضه قرار دارد. البته چند شرکت دیگر هم در مرحله پذیرش برای عرضه قرار دارند که پس از طی مرحله پذیرش نام آنها اعلام خواهد شد.

در پی عرضه ۱۳ آبان امسال ۵ درصد سهام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی توسط بانک ملی ایران، این بلوک به فروش نرفت تا برای دومین بار این بلوک با کاهش قیمت روانه میز فروش رود. به‌این‌ترتیب روز دوشنبه ۳۰ آذر ۲۵ میلیون سهم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی (با سرمایه اسمی ۵۰ میلیارد تومانی) به قیمت پایه هر سهم ۶۶۰ تومان و به‌صورت یکجا و نقد، روانه میز فروش می‌شود. قیمت هر سهم این بلوک در عرضه قبلی ۷۳۵ تومان بود. شرکت سپرده‌گذاری به دلیل مسئولیت ثبت همه اسناد و اوراق بهادار قابل معامله، یکی از مهم‌ترین و خاص‌ترین شرکت‌ها و از ارکان اصلی بازار سرمایه ایران بشمار می‌رود.

صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی بابیان اینکه مصوبه شورای‌عالی بورس طراحی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز بود، اظهارکرد: جلسه نهایی در شورای‌عالی بورس با حضور رییس‌کل محترم بانک مرکزی برگزار و موضوع طراحی و راه‌اندازی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز شامل ابزارهای مشتقه تصویب شد. وی افزود: مصوبه شورا درواقع طراحی و به‌کارگیری ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز شامل ابزارهای مشتقه (فوروارد، فیوچرز، آپشن و سوآپ ارزی) است. کریمی با اشاره به ۹ پیش‌نیاز برای طراحی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز، اظهارکرد: وجود عرضه‌کنندگان و متقاضیان بی‌شمار ارز، عدم سرکوب مالی مانند کنترل نرخ بهره و سهمیه‌بندی اعتباری، اجرای سیاست‌های تثبیت اقتصادی شامل کنترل تورم و انضباط مالی، آزادسازی مالی، وجود افزارهای فنی، انسانی، سازمانی و مدیریتی مناسب، مقررات زدایی و وضع مقررات جدید، یکسان‌سازی نرخ ارز و تعمیق معاملات نقد (Spot) در بازار بین‌بانکی، رفع تحریم‌های بانکی پیش‌نیازهای طراحی اجرای ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز است.

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران با استقبال از پیشنهاد عضو هیات‌مدیره سازمان بورس مبنی بر ورود سنگ‌آهن به بورس کالا برای رفع مشکلات قیمت‌گذاری این محصول، معامله سنگ‌آهن در تالار صادراتی این بازار را مورداشاره قرار داد. این مقام اجرایی در این میان شرط معامله سنگ‌آهن در بورس کالا را خروج این محصول از شمول قیمت‌گذاری دولتی ذکر کرد. وی در پاسخ به نگرانی‌های موجود در خصوص سلب حمایت‌های دولتی از سنگ‌آهن با قیمت‌گذاری این محصول در بورس کالا، گفت: شرکت‌های تولیدکننده سنگ‌آهن خصوصی شده‌اند، کشف قیمت این محصول می‌تواند به‌تناسب عرضه و تقاضا در بورس کالای ایران صورت گیرد؛ اما درواقع اگر قرار به اعطای سوبسید به این محصول است می‌توان این سوبسید را به‌طور مستقیم به تولیدکننده محصول پایین‌دستی داد.

 

اخبار وضعیت عمومی اقتصاد

عضو کابینه دولت یازدهم درباره انقباضی یا انبساطی بودن بودجه سال ۱۳۹۵ گفت: بودجه سال آینده انبساطی است؛ البته هزینه‌های جاری در این بودجه چندان رشد نکرده است و بیشتر منابع تازه به‌سوی انجام امور زیربنایی کشور و تأدیه بدهی‌های دولت خواهد رفت. وزیر اقتصاد درباره بدهی دولت به مردم و نهادها گفت: یکی از دلیل‌های بروز تنگنای اعتباری، بدهی‌هاست که البته برنامه ششم توجه ویژه‌ای به این امر دارد. طیب‌نیا توجه به وضع نظام بانکی را از دیگر موارد نوشته‌شده در برنامه ششم اعلام کرد و افزود: اگر باوجود کاهش نرخ تورم، نرخ سود بانکی کاهش نیافته، به دلیل آن است که اضافه تقاضا وجود دارد. از سوی دیگر، قدرت وام‌دهی بانک‌ها محدود است. وی ادامه داد: بدهی‌های گسترده و کمبود سرمایه بانک‌ها باوجود دارایی‌های مازاد آنها از مشکل‌های نظام بانکی است که البته در برنامه ششم اقدام‌های مناسبی برای رفع این مشکل‌ها انجام خواهد شد.

بر اساس اطلاعات منتشره در برخی سایت‌ها کار تدوین بودجه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به اتمام رسیده و هیات دولت در جلسه فردای خود ارقام بودجه را نهایی خواهد کرد که بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی سقف بودجه به دلیل کاهش قیمت نفت نسبت به سال ۸۴ نیز کاهش‌یافته و انقباضی شده است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است هیات دولت پس از بودجه کار بررسی برنامه ششم را شروع کرده و احتمالاً در اواسط دی‌ماه لایحه بودجه و برنامه ششم را باهم به مجلس تقدیم کند. بر اساس گزارش‌های رسیده از میزان برخی ارقام بودجه سال ۹۵، تعرفه واردات خودرو به‌طور متوسط ۴۵ درصد در نظر گرفته‌شده و میزان درآمد دولت از بهره مالکانه معادن یک هزار و ۲۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته‌شده است هیات دولت در جلسه فردای خود لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور را در حالی نهایی می‌کند که قیمت نفت به مرز ۳۰ دلار رسیده و ممکن است دولت تغییراتی جدی در برخی ارقام بودجه به وجود آورد و بودجه را انقباضی تقدیم مجلس کند.

 

مسائل سیاسی بااهمیت

محسن جلال‌پور رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مصوبه اخیر کنگره امریکا مبنی بر محدودیت صدور ویزای ورود به این کشور برای متقاضیانی که به ایران سفر می‌کنند، گفت: مصوبه کنگره امریکا، جریانی برخلاف تجارت آزاد و رقابتی در دنیا است و البته جای نگرانی هم برای ایران ندارد، این در شرایطی است که تمام اقداماتی که ایران در دوران پساتحریم و بعد از بیانیه لوزان انجام داده است، بر این پایه بوده که ارتباطات اقتصادی خود را با دنیا گسترش دهد. هم‌اکنون فعالان اقتصادی در اعتراض به این تصمیم کنگره امریکا، کمپینی تشکیل داده‌اند که به‌تمامی کشورهای دنیا این مطلب را منتقل کنند که ایران کشوری کاملاً آزاد و مستقل است و از دنیا نیز درخواست می‌کند که در شرایط مساوی با سایر کشورها، با ایران تعامل کند، چراکه این اقدام کنگره، اقدامی غیرمنصفانه دررفت و آمد افراد در دنیا تلقی می‌شود. به‌موازات تشکیل این کمپین، نامه‌نگاری‌هایی با سازمان جهانی تجارت و اتاق بازرگانی بین‌الملل صورت گرفته تا به این اقدام غیرقانونی اعتراض شود، ضمن اینکه به دنبال این نامه‌نگاری‌ها، رایزنی‌هایی نیز با اتاق‌های بازرگانی سایر کشورها نیز صورت گرفته است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته که لغو تحریم‌های ایران تا آخر ماه ژانویه ۲۰۱۶ غیرممکن نیست و جان کری، وزیر خارجه امریکا نیز در نامه‌ای خطاب به کمیته روابط خارجی مجلس سنا از برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران تا ماه ژانویه خبر داده است. همچنین سناتور بن کارین، از اعضای دموکرات کمیته روابط خارجی سنا در جلسه استماع روز پنج‌شنبه گفت به نظر می‌رسد از اوایل ژانویه می‌توان روند لغو تحریم‌ها را آغاز کرد. همزمان سیدعباس عراقچی، رییس ستاد پیگیری برجام با اشاره به روند اجرایی شدن برجام گفت: بعد از اقدامات اولیه که حدوداً سه هفته زمان می‌برد نسبت به اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی اقدام می‌کنیم. عراقچی درباره زمان اجرایی شدن برجام افزود: «پس از اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی این کار ادامه خواهد داشت تا زمانی که مجلس شورای اسلامی پروتکل را به‌طور دائمی تصویب کند که برآورد ما این است که ظرف سال‌های آینده این کار صورت می‌گیرد.» به گفته رییس کمیسیون برجام، برای تصویب پروتکل الحاقی نیازی نیست که دولت آن را تحت لایحه‌ای به مجلس ارائه کند؛ بلکه هر زمان که قوه مقننه بخواهد می‌تواند آن را تصویب کند، اما ازآنجاکه نمایندگان به‌نوعی برجام را تأیید کرده‌اند، درواقع با پروتکل الحاقی که در برجام به آن اشاره‌شده است، هم موافقت کرده‌اند.

وال‌استریت ژورنال نوشت: ایران قصد دارد باعرضه اوراق قرضه به سرمایه‌گذاران خارجی زمینه بهبود اقتصادی خود را فراهم کند. ایران امیدوار است که صدها میلیارد دلاری را که برای بازسازی اقتصاد ضربه خورده‌اش نیاز دارد، تأمین کند؛ اما ابتدا باید نظر سرمایه‌گذارانی خارجی را جلب کند که از آن روی‌گردان شده‌اند. خزایی معاون وزیر اقتصاد و دارایی ایران در مصاحبه با این روزنامه گفت که کشورش احتمالاً در سال ۲۰۱۶ حدود پانصد میلیون دلار اوراق قرضه به شکل ارز خارجی به سرمایه‌گذاران خارجی عرضه کند. خزایی گفت: «فکر می‌کنم در سال ۲۰۱۶ باید ماشه را بکشیم. باید بازار خارج از ایران را محک بزنیممقامات ایرانی همچنین قصد دارند ابزاری برای مصونیت ارزی سرمایه‌گذاری ایجاد کنند که نمی‌خواهند در جریان نوسانات ارزش ریال ایران آسیب ببینند. پیشنهاد از سوی یک کشور منزوی نشانه این است که بعد از توافق هسته‌ای ژوئیه فضا تا چه حد تغییر کرده است؛ اما این تلاش‌ها با موانع متعدد فراتر از مسائل سیاسی روبه‌روست. کاهش قیمت نفت خام طی یک سال گذشته حساب‌های ملی ایران و جیب سرمایه‌گذاران خاورمیانه را که می‌توانند بدهی‌های ایران را متقبل شوند، خالی کرده است.

 

اخبار مرتبط با صنایع

الکسی اولوکایف وزیر اقتصاد روسیه اعلام کرد: این کشور در حال بررسی کاهش یا حذف واردات محصولات کشاورزی از ایران است. بنا به گفته این مقام روسی تصمیم نهایی در این مورد را اتحادیه اقتصادی اوراسیایی خواهد گرفت. این مقام روسی تأکید کرد که ما پیشنهاد داده‌ایم تا قدم‌های جدی در راستای بهبود شرایط تجارت برای ایران برداشته شود به‌گونه‌ای که تعرفه‌های گمرکی واردات از ایران کاهش‌یافته و در برخی موارد به‌طور کامل برداشته شود. این مقام روسی پس از دیدار با محمد نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در حاشیه کنفرانس وزرای کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی در کنیا گفت: در صورت قطعی شدن این تصمیم در نخستین اقدام تعرفه واردات میوه و سبزیجات از ایران تجدیدنظر خواهد شد. این وزیر روس تأکید کرد که کاهش تعرفه واردات از ایران ناقض قوانین سازمان تجارت جهانی نخواهد بود.

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان دستور افزایش قیمت سه فرآورده لبنی پرمصرف شامل شیر، ماست و پنیر تا سقف ۶ درصد را صادر کرد. مصیب محمدیان شمالی معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، ابلاغیه جدید این سازمان درباره قیمت شیر خام و لبنیات را به دبیر انجمن صنایع لبنی ایران و مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران ابلاغ کرده است. در این ابلاغیه آمده است: «کلیه کارخانجات لبنی موظف‌اند از تاریخ اول دی‌ماه ۹۴ نسبت به افزایش یک هزار ریال (۱۰۰۰ ریال) به قیمت خرید فعلی هر کیلوگرم شیر خام از دامداران اقدام و متقابلاً قیمت فراورده‌های لبنی پرمصرف (شیر، ماست و پنیر) را با افزایش حداکثر شش درصد نسبت به قیمت مصوب سال ۱۳۹۳ اعمال نمایند.» در ابلاغیه می‌خوانیم: «بدیهی است قیمت سایر محصولات لبنی بر اساس مفاد بند (د) مصوبات هجدهمین جلسه ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها تابع شرایط عرضه و تقاضا بوده و با رعایت ضوابط قیمت‌گذاری هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها و درصدهای سود مصوب، رأساً توسط واحدهای تولیدی، توزیعی و خدماتی صورت می‌گیرد و در صورت دریافت شکایت و افزایش غیرمتعارف این سازمان مسئول رسیدگی خواهد بود

عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: میزان واردات در ۷ ماهه اول امسال در بخش کشاورزی، به‌ حدود ۵.۱ میلیارد دلار و میزان صادرات در این بازه زمانی حدود ۳ میلیارد دلار رسیده است. متوسط رشد بخش کشاورزی به قیمت ثابت سال ۸۳، در برنامه سوم سالانه ۴ درصد و در برنامه چهارم سالانه به ۱.۹ درصد رسید. معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در برنامه پنجم و تا پایان سال ۹۳، متوسط آن ۴ درصد و امسال هم در نیمه نخست سال، ۵.۷ درصد برآورد می‌شود و در تلاش هستیم تا این میزان رشد را کنترل و ارتقا دهیم.

رویترز اعلام کرد: سهم روسیه از بزرگ‌ترین بازار نفت جهان، آسیا، از ۴.۷ درصد در ۵ سال گذشته به ۷.۳ درصد رسید و به‌این‌ترتیب جایگاه ایران به‌عنوان یکی از ۵ تأمین‌کننده بزرگ نفت آسیا را گرفت. بر اساس اطلاعات بر پایه مبادلات تجاری و آمارهای گمرک‌ها، روسیه با کمک تضعیف ارزش روبل و احداث خطوط لوله جدید، جایگاه ایران به‌عنوان یکی از ۵ تأمین‌کننده بزرگ نفت آسیا را گرفته است و با افزایش ۲۳ درصدی فروش نفت در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۵ نسبت به سال گذشته، ۱.۳ میلیون بشکه در روز به آسیا نفت صادر کرده است. بر اساس آمارها، چین و کره جنوبی بیشترین افزایش واردات از روسیه را داشتند. در داخل اوپک، عراق با استفاده از تولید بالا و تخفیف‌های سنگین میزان صادرات خود به آسیا را به میزان یک‌چهارم افزایش داده است. افزایش صادرات روسیه و عراق در امسال افزایش صادرات نفت عربستان را محدود کرده است و این نشان می‌دهد که راهکار ریاض برای حفظ سهم خود از بازار با افزایش تولید بیشتر تنها به میزان محدودی کارایی داشته است. در داخل اوپک، عراق با پیشی گرفتن از کویت پس از عربستان و امارات به سومین صادرکننده نفت به آسیا تبدیل‌شده است.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه فروش نفت ایران به پالایشگاه‌های شرکت‌های نفتی امریکایی در افریقای جنوبی و سایر کشورهای جهان محدودیتی و منعی ازنظر قوانین موجود کشور ندارد، تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران جز رژیم صهیونیستی به‌تمامی کشورهای جهان آمادگی فروش نفت را دارد. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به انجام مذاکره با تمامی مشتریان سنتی نفت ایران در اروپا، آسیا و افریقا، اظهارکرد: با لغو تحریم‌ها در مرحله اول روزانه ۵۰۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید و صادرات نفت خام ایران افزوده می‌شود. جوادی معاون وزیر نفت پیش‌تر اعلام کرده بود: در دوران پساتحریم حدود ۶۰ درصد افزایش فروش نفت ایران به بازارهای آسیایی و مابقی به بازار افریقای جنوبی و اروپا عرضه خواهد شد.

جواد رستمی رییس پژوهش و فناوری شرکت نفت فلات قاره ایران در تشریح برنامه‌های جدید افزایش ضریب بازیافت از میدان نفتی سروش به‌عنوان بزرگ‌ترین میدان فراساحلی ایران در خلیج‌فارس، گفت: با اجرای طرح جدید مشارکتی بین شرکت نفت فلات قاره و دانشگاه‌ها، سناریوهای مختلف افزایش ضریب بازیافت از میدان نفتی سروش در حال بررسی است. وی با اعلام اینکه میدان نفتی سروش از ظرفیت بسیار بالایی به‌منظور افزایش ضریب بازیافت برخوردار است، تصریح کرد: نفت این میدان را از نوع سنگین و ضریب بازیافت اولیه میدان را پایین و حدود پنج درصد است. این مقام مسئول حجم ذخایر نفت خام میدان سروش را حدود ۱۰ میلیارد بشکه عنوان کرد و افزود: با افزایش ۵ درصدی ضریب بازیافت امکان استحصال و برداشت نفت بیشتری از این میدان دریایی ایران در خلیج‌فارس فراهم می‌شود. وی بابیان اینکه هم‌اکنون روش‌های مختلف ازجمله تزریق گاز امتزاجی، تزریق گاز غیرامتزاجی، تزریق مواد شیمیایی به‌منظور افزایش ضریب بازیافت میدان سروش در دست بررسی است، بیان کرد: به این منظور همکاری خوبی بین شرکت نفت فلات قاره ایران و دانشگاه سهند تبریز برقرارشده است و با مذاکراتی که برای بهره‌مندی از مشاوران خارجی داشته‌ایم، در حال تدوین نقشه راه کامل و جامعی برای اجرای طرح ازدیاد برداشت در این میدان هستیم. رستمی با یادآوری اینکه بر اساس برآوردهای انجام‌گرفته در صورت استفاده از رو‌های مناسب، امکان افزایش ۱۵ درصدی ضریب بازیافت در میدان سروش وجود دارد، خاطرنشان کرد: قصد داریم از تجربه افزایش ضریب بازیافت در میادین مشابه سروش که از نفت سنگین و گرانروی بالایی برخوردارند به‌منظور افزایش ضریب بازیافت این میدان فراساحلی استفاده کنیم.

دکتر مهدی عسلی مدیر مجامع اوپک در ایران گفت: عربستان استراتژی پیچیده‌ای را در بازار نفت دنبال کرده است و با توجه به انباشت نفت خام و فرآورده، این توانایی را دارد که قیمت‌ها را به هر نحوی که بخواهد تحت تأثیر قرار دهد. این کشور از مجموع هفت میلیون بشکه نفت خام خود در روز، تنها برای دو میلیون بشکه بازاریابی می‌کند و بقیه را در پالایشگاه‌های دیگر کشورها، که خود در آن سهام دارد، تبدیل به فرآورده‌های نفتی کرده و به فروش می‌رساند. عسلی، استراتژی عرضه و همچنین پیش‌بینی میزان عرضه نفت نامتعارف امریکا را مبحث اساسی در بازارهای نفت برشمرد و ادامه داد: پیش‌بینی اوپک در افزایش تولید نفت خام این است که تا سه سال آینده عرضه بیش از تقاضا خواهد بود. همچنین پیش‌بینی آژانس اطلاعات انرژی امریکا آن است که تولید نفت غیرمتعارف در حدود سال ۲۰۲۰ به حداکثر خود خواهد رسید و اگر این اتفاق بیفتد بعدازآن اوپک خواهد توانست سهمش را در بازار نفت بدون کاهش قیمت‌ها افزایش دهد و افزود: پیش‌بینی ما این است که تا سه سال آینده عرضه کم‌وبیش، از تقاضا بیشتر خواهد بود.

عباس آخوندی امروز در گردهمایی دست‌اندرکاران ریلی کشور به مناسبت هفته حمل‌ونقل به مشکلات اقتصادی کشور اشاره کرد و اظهارکرد: بدهی دولت به مجموعه اقتصاد ملی کشور، بانک‌ها، بنگاه‌های اقتصادی، واحدهای خدماتی و تولیدی و صندوق‌های بازنشستگی ۳۸۱ هزار میلیارد تومان است و این نشان می‌دهد اقتصاد کشور با چالش بزرگی مواجه است. وی افزود: ۱.۷ برابر سرمایه کل بانک‌ها میزان معوقات بانکی است و این نشان از تنگنای مالی کشور دارد. وی به ورود سازمان حمایت به نرخ‌گذاری بلیت قطار اشاره کرد و گفت: عده‌ای در کشور به دنبال ادامه‌دار بودن نگرش‌های سوسیالیستی و مارکسیستی هستند تا نرخ‌گذاری و کنترل قیمت‌ها را ادامه دهند و مانع توسعه شوند. این بساط حضراتی که دست در جیب مردم می‌کنند فقط ادامه نگرش‌های سوسیالیست و مارکسیست است درحالی‌که مدعی طرفداری از مردم هستند. وزیر راه و شهرسازی گفت: از برنامه اول توسعه اعلام شد که نظام قیمت‌گذاری باید برچیده شود، این نظام آموزه سیستم سوسیالیست و مارکسیست است، ۲۵ سال در همه برنامه‌های توسعه به این موضوع تأکید شد اما هنوز این داستان مانع توسعه کشور است. آخوندی تأکید کرد: اگر دنبال حمایت از مصرف‌کننده هستیم، ارتقای کیفیت، عرضه خدمات مناسب و ایمنی بالا نشان از حمایت از مصرف‌کننده دارد. وی با انتقاد از اینکه سازمان حمایت هیچ‌گاه نتوانسته از مصرف‌کننده حمایت کند، گفت: پیشنهاد می‌دهم چنین سازمان‌های سوسیالیستی و مارکسیستی قیمت‌گذاری نظیر سازمان حمایت از مصرف‌کننده منحل شود و باید این پیشنهاد را به مجلس هم بدهیم تا بساط این تعالیم مارکسیستی و سوسیالیستی جمع شود.

پس‌ازآنکه وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد تا پایان آذرماه این وزارتخانه می‌تواند به بستن قراردادی جدید با یک سرمایه‌گذاری خارجی در ترمینال ایرانشهر فرودگاه امام (ره) امیدوار باشد حالا مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اعلام کرد این شرکت بزرگ‌ترین مشاور دنیا خواهد بود. بر اساس اعلام نویدی، شرکت ناکوی هلند که به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت مشاور دنیا باسابقه حضور در بیش از ۶۰۰ فرودگاه و شهر فرودگاهی جهان به‌حساب می‌آید در روزهای آینده به ایران خواهد آمد تا مشاوره ساخت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) را رسماً بر عهده بگیرد. بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی قرارداد شرکت ناکو در ایران پنج‌ساله خواهد بود و احتمالاً شنبه هفته آینده این طرح نهایی می‌شود. بر اساس برنامه‌ریزی‌های وزارت راه و شهرسازی فرودگاه امام خمینی باید در چند سال آینده به‌عنوان فرودگاه هاب منطقه شناسایی‌شده و بتواند بخش زیادی از ظرفیت‌های موجود در منطقه را در اختیار بگیرد. این فرودگاه که درحال‌حاضر حدود هشت میلیون مسافر را در سال جابه‌جا می‌کند باید در قالب دو برنامه ترمینال فرودگاهی سلام و ایرانشهر به ظرفیت جابه‌جایی مسافر ۳۰ میلیون نفر در سال برسد.

جلیل اسلامی عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به مذاکره با شرکت‌های بین‌المللی برای حضور در بنادر ایران، گفت: باید علاوه بر بنادر، پس‌کرانه‌ها هم توسعه پیدا کند. وی بابیان اینکه سال گذشته رقم این سرمایه‌گذاری‌ها به ۲ هزار میلیارد تومان رسید و امسال هم پیش‌بینی می‌شود که این سرمایه‌گذاری‌ها ادامه یابد، گفت: به همین منظور، طرح‌های موردنظر در بنادر ایران، برای سرمایه‌گذاری مشخص‌شده است و در هر طرحی که امکان حضور سرمایه‌گذاران خارجی وجود داشته باشد، برای آنها شرایط لازم فراهم است، البته در این زمینه مراجعاتی از سوی شرکت‌های بین‌المللی صورت گرفته که در مرحله مذاکره قرار دارد. سرپرست معاونت امور دریایی با اشاره به آخرین وضعیت بنادر کشور و توسعه ظرفیت بنادر، گفت: درحال‌حاضر ظرفیت اسمی بنادر کشور ۲۰۰ میلیون تن است اما حداکثر ظرفیت مورداستفاده بنادر در سال‌های اخیر حدود ۱۶۰ میلیون تن بوده است. وی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ تا ۵۵ درصد از عملکرد بنادر کشور در بندر شهید رجایی انجام می‌شود، اظهارکرد: ظرفیت بنادر برای تجارت جاری کشور، جوابگو است و کمبود ظرفیت نداریم اما در صورت افزایش تجارت‌های بین‌المللی در اغلب بنادر به‌خصوص بندر شهید رجایی باید اقداماتی مانند ظرفیت‌سازی جدید، توسعه ظرفیت پهلوگیری کشتی‌ها و افزایش تخلیه و بارگیری کالاها انجام شود.

به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، کرباسیان با اشاره وضعیت نامطلوب فولادسازان داخلی در تأمین نقدینگی و تلنبار شدن حدود ۳ میلیون تن محصولات فولادی در انبارها، اظهارکرد: برای خروج از وضعیت رکود فولادسازان، ۶ پیشنهاد شامل «اعطای جایزه صادراتی»، «افزایش تعرفه واردات فولاد»، «فعال کردن حوزه مسکن»، «تغییر سبک ساخت‌وساز و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها»، «اعطای تسهیلات خرید برای این حوزه نظیر صنعت خودرو» و نیز «کاهش هزینه‌های تولید» می‌تواند اثربخش باشد. رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده فولاد جهان در امسال با افت جدی در نرخ رشد اقتصادی (زیر ۷ درصد) مواجه شده و به‌تبع آن بازارهای جهانی صنعت فولاد با چالش مواجه شده است. این کشور با اعمال تسهیلات حمایتی برای تولیدکنندگان خود نظیر اعطای جوایز صادراتی و دامپینگ، توانسته صادرات فولاد را طی ۷- ۸ ماه اخیر از ۳۰ به ۱۰۰ میلیون تن افزایش دهد. وی ادامه داد: ازاین‌رو، اعطای جایزه صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد ضروری است و باید تعرفه واردات فولاد از ۱۵- ۲۰ درصد فعلی به میزان مؤثری افزایش یابد. چراکه کشورهای مختلف ازجمله امریکا و حتی کشورهای اطراف نظیر ترکیه و هند عوارض ۴۰ درصد بر واردات فولاد اعمال می‌کنند. البته در سال گذشته حدود ۳ میلیون تن محصولات فولادی صادر شد و امسال نیز باوجود دامپینگ، صادرات مناسب خواهد بود اما با حمایت‌های صادراتی، تولیدکنندگان نه‌تنها می‌توانند صادرات و تأمین ارز داشته باشند بلکه قادر خواهند بود در بازارهای جهانی حرکت کنند. کرباسیان «فعال کردن حوزه مسکن» را ازجمله پیشنهادهای لازم برای رونق صنعت فولاد برشمرد و تصریح کرد: در صورت فعال شدن حوزه مسکن و ساخت‌وساز، ۱۹۰ شغل مرتبط و ازجمله صنعت فولاد رونق می‌گیرد. همچنین، با توجه به زلزله‌خیز بودن اغلب نقاط کشور، تغییر سبک ساخت‌وساز و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها ضروری است و محصولات فولادی می‌تواند این نقش را به‌خوبی ایفا کند. وی افزود: اعتقادداریم برای خروج فوری از رکود محصولات فولادی انبارشده، باید تسهیلاتی ارائه شود تا تولیدکنندگان بتوانند کالاهای خود را به‌صورت مدت‌دار بفروشند. این موضوع در جلسه‌ای با حضور معاون اول رییس‌جمهور، نمایندگان بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به همراه معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح و در آن اختصاص وامی همانند خرید خودرو به صنعت فولاد برای تحریک تقاضا پیشنهاد شد.

محمد اتابک رییس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان گفت: دولت برای حمایت از همه صنایع کشور با یک نگاه و بدون تبعیض برنامه‌ریزی کند نه اینکه برای برخی از صنایع بسته حمایتی طراحی کند، اما به برخی دیگر هزینه‌های جدید تحمیل کند. ایشان با اشاره به اینکه دولت هیچ بسته حمایتی برای فعالان صنعت سیمان در نظر نگرفته است، عنوان کرد: دولت برای صادرات می‌توانست با انعقاد تفاهمنامه‌ای از افزایش تعرفه‌ها برای صادرات به عراق که بیش از ۵۰ درصد صادرات سیمان ایران را به آن اختصاص داشت، جلوگیری کند ولی متأسفانه کاری در این زمینه انجام نشد. وی افزود: بدهی دولت به صنعت سیمان امروز به بیش از ۲۹ میلیون دلار افزایش‌یافته که هنوز به این صنعت پرداخت‌نشده است. درعین‌حال امروز جریان گاز تمامی کارخانجات صنایع سیمان قطع‌شده و شرایطی که برای صنایع سیمان به وجود آمده حاکی از رها شدن این صنعت از سوی دولت است. عواقب چنین شرایطی بدون شک بحران اشتغال و افزایش بیکاری در آینده نزدیک خواهد بود. این در حالی است که وزارت صنعت هم‌اکنون هیچ عکس‌العملی به این موضوع ندارد. اتابک با اشاره به اینکه درحال‌حاضر ارزش بازاری سهام اغلب شرکت‌های سیمانی به کمتر از ارزش ذاتی آنها رسیده و این در حالی است که سهامداران بسیاری با اعتماد باسیاست‌های گذشته سهامدار این شرکت‌ها هستند؛ گفت: تقاضای داخلی نتوانسته درزمینهٔ مصرف سیمان تحریک شود و مسکن نیز با رکود مواجه است این موضوع باعث شده تا درنهایت صنایع توسعه‌ای مثل فولاد و بخصوص صنعت سیمان دچار مشکل شوند. به گفته اتابک ایران درگذشته برای صادرات سیمان حرف اول را در منطقه خاورمیانه می‌زد و نخستین صادرکننده دنیا بود اما اکنون به دلیل عدم توجه دولت به معاهده‌های بین‌المللی که بین دولت‌های همسایه می‌توان منعقد کرد، با کاهش ظرفیت صادراتی مواجه شده و تولیدکنندگان با رقابت منفی مواجه‌اند که به‌تبع آن حاشیه سود سیمانی‌ها کاهش‌یافته است. عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: تا زمانی که توسعه در کشور پا نگیرد، صنعت سیمان باید با کمک‌های دولت فارغ از کمک‌های اسمی حمایت شود. هم‌اکنون صنعت سیمان با مشکلاتی همچون هزینه‌های گاز، برق و تأمین اجتماعی دچار مشکل شده درعین‌حال در شرایطی که دولت قرار است برای رفع موانع تولید به صنعت سیمان کمک کند، حالت بدتری را نسبت به اول سال پیداکرده و هیچ دستاوردی برای صنعت سیمان نداشته است. ازاین‌رو باید گفت وزارت صنعت به‌طورکلی صنعت سیمان را رها کرده است.

شیرالی عضو انجمن کاشی و سرامیک با اشاره به برنامه بیمه دولتی ساچه در ایتالیا برای حمایت از صادرات محصولات به ایران، گفت: این نهاد ۳.۵ میلیارد یورو وام با سود ۳ درصد را به شرکت‌های ایتالیایی که در دوره پسابرجام در ایران سرمایه‌گذاری کنند، اختصاص خواهد داد. سالانه ۶۰۰ میلیون یورو واردات کاشی و سرامیک به روسیه صورت می‌گیرد که ۳۰۰ میلیون یورو سهم محصولات ایتالیا و اسپانیا است و ۱۰۰ میلیون یورو نیز به ترکیه اختصاص دارد. همچنین سهم تولیدات چین در تأمین نیاز روسیه به ۲۰۰ میلیون یورو می‌رسد. عضو انجمن کاشی و سرامیک تصریح کرد: به دلیل اختلاف ایجادشده بین ارزش روبل و یورو، صادرات محصولات ایتالیایی و اسپانیایی به روسیه کاهش‌یافته که تولیدات باکیفیت ایرانی می‌تواند جایگزین آن شود. وی با اشاره به ممنوعیت واردات کاشی و سرامیک ترکیه به روسیه، گفت: در این زمینه نیز تولیدکنندگان ایرانی می‌توانند سهم ترکیه را در بازار روسیه در دست بگیرند. ایشان ادامه داد: برپایی مسابقات المپیک در روسیه نیز نیازمند کاشی و سرامیک است که می‌توانیم در تأمین آن نقش داشته باشیم. به گفته وی، امسال مصرف کاشی و سرامیک در کشور ۲۵۰ میلیون مترمربع بوده است و درحال‌حاضر صادرات جدی در این صنعت به کشورهای دیگر به‌جز عراق صورت نمی‌گیرد. شیرالی با اشاره به صادرات برخی محصولات بی‌کیفیت به عراق، گفت: این صادرات باعث شده تا به محصولات تولید ایران ضربه وارد شود و شرکت‌های ایرانی را در بازار عراق بدنام کرده است. وی، کنترل کیفیت و استاندارد محصولات صادراتی در مبادی خروجی را عامل اصلی افزایش صادرات تولیدات کشور عنوان کرد و افزود: این کنترل باید در مورد محصولات وارداتی نیز صورت گیرد و این در حالی است که هم‌اکنون شاهد واردات کاشی و سرامیک بی‌کیفیت چینی به کشور هستیم. به گفته ایشان، سهم کاشی و سرامیک وارداتی به کشور در بازار داخل حدود ۱۰ درصد است که عمده این محصولات به چین اختصاص دارد.

هیات‌وزیران در جلسه ۱۸/۹/۱۳۹۴ تصویب کرد که ۲۰۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات موضوع ردیف شماره ۸-۵۲۰۰۰۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور با عنوان تخفیف عوارض پروانه، حمایت‌های مالی، تراکم و ایجاد تأسیسات عمومی مسکن مهر اختصاص یابد. این اعتبار در دو ردیف هزینه خواهد شد که ردیف نخست شامل تخفیف عوارض پروانه تراکم ساخت، مکان‌یابی و طراحی و خدمات مهندسی، بیمه کیفیت، حمایت‌های مالی، آماده‌سازی و تأمین خدمات روبنایی و زیربنایی، مساجد، ترویج مقررات ملی ساختمان و نظارت عالیه بر ساخت‌وسازهای مسکن مهر است. در این ردیف هدف کمی ۲۲۰ هزار واحد مسکونی با سرانه هر واحد ۸ میلیون ریال تعیین‌شده است که در اعتبارات سال ۱۳۹۴ به ۱۷۵۷ میلیارد ریال می‌رسد.

علی علیلو نماینده مجلس و رییس هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودرو گفت: ریشه مشکلات صنعت خودرو در ساختار مدیریتی آن است و تا زمانی که مدیریت دولتی در خودروسازی حاکم است امکان افزایش کیف

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر