تبادل تجربیات و انتقال دانش فنی و تخصصی مالیات
سه شنبه ۰۱ دى ۱۳۹۴
0 نظر
342 بازدید

کارگاه تخصصی با محوریت فرسایش پایه و انتقال سود، با حضور مقامات و کارشناسان عالیرتبه مالیاتی کشورهای اسلامی و مشاوران ارشد صندوق بین المللی پول در سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد.

 

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، در این کارگاه آموزشی که امروز دوشنبه ۳۰ آذرماه با حضور دبیرکل مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی (ATAIC )، چهار تن از مشاوران ارشد صندوق بین المللی پول(IMF )،معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشور و همچنین مقامات و کارشناسان عالیرتبه مالیاتی از کشورهای عراق،سودان،تونس،اوگاندا،گامبیا،پاکستان و افغانستان در سازمان امور مالیاتی برگزار شد، موضوع فرسایش پایه درآمدی و انتقال سود(BEPS ) به عنوان یکی از پیچیده ترین مسایل مالیاتی در عرصه بین الملل،مورد بررسی و واکاوی قرار گرفت.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشور، با قرائت متن سخنرانی رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، سید کامل تقوی نژاد، در مراسم افتتاحیه این کارگاه آموزشی سه روزه، خاطر نشان کرد: مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی برای اولین بار در ۱۵ اکتبر سال ۲۰۰۳ میلادی همزمان با برگزاری دهمین اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی در کوالالامپور مالزی توسط ماهاتیر محمد،نخست وزیر وقت مالزی پیشنهاد گردید و در ادامه،نخستین جلسه این مجمع در همان تاریخ در کشور مالزی برگزار شد که هدف اصلی و اولیه آن، توسعه سیاست های مالیاتی و زکات و همچنین مدیریت مالیاتی در کشورهای اسلامی عضو به منظور مواجهه با تحولات اخیر اقتصادی در جهان بود.

محمد رضا عبدی،در خصوص اهداف این مجمع و فعالیت های گسترده آن از زمان تاسیس گفت: برگزاری جلسات و گردهمایی های آزاد برای مقامات مالیاتی و زکات کشورهای اسلامی،بهبود،ارتقا و تسهیل سیاست های مالیاتی و زکات بین کشورهای اسلامی در تمامی جوانب مالیاتی،ارتقای سیستم های مالیاتی، بهبود ساختار اداری و اجرایی سیستم های اخذ مالیات و زکات در بین کشورهای عضو و برگزاری کنفرانس های دوره ای سالانه بین اعضای مجمع از مهمترین اهداف این مجمع به شمار می رود. همچنین تبادل تجارب فنی و اجرایی در زمینه مسایل و موضوعات مالیاتی،اجرای مشترک برنامه های علمی و فنی بین اعضای مجمع و ارتقای توانایی های تخصصی و علمی و دانش فنی کارکنان بومی مجری سیستم های مالیات و زکات در کشورهای عضو، از دیگر اهداف این مجمع محسوب می گردد.

وی با تاکید بر اینکه سیاست جمهوری اسلامی بر پایه روابط دوستانه با دیگر ملت ها قرار گرفته، عنوان داشت: توسعه همکاری های اقتصادی و اجتماعی در میان کشورهای اسلامی به عنوان هدف اصلی مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی به روشنی بیانگر این سیاست است.

 وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مصمم بوده است که کلیه ابزارهای مالیاتی موجود و روش های اجرایی آن را با استفاده از روش های نوین مالیاتی مبتنی بر فناوری های اطلاعات مورد بررسی قرار داده و هر گونه کاستی در قوانین و مقررات و فرایندهای مالیاتی را برطرف نماید. معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشور، در خاتمه اظهار امیدواری کرد تا با بهره گیری از تجارب فنی و اجرایی کشورهای عضو در زمینه مسایل و موضوعات مالیاتی که از مهمترین اهداف مجمع می باشد، تدوین الگوی موفق در کشورهای ATAIC محقق شود.

عادل عبدالرازق ادریس،معاون دبیر کل مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی نیز در این مراسم، ضمن قدردانی از تلاش سازمان امور مالیاتی ایران در برگزاری این مجمع و همکاری موثر با این نهاد بین المللی،خواستار تداوم این همکاری ها و بهره مندی مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی از دانش روز و تخصصی کشورهای پیشرفته در حوزه مالیات شد.

 گفتنی است آقایان تیموتی دیهان و جراردیوس مارینوس میشلز از مشاورین ارشد صندوق بین المللی پول، ارایه دهنده مطالب کارگاه آموزشی فرسایش پایه و انتقال سود برای اعضای این مجمع بودند.

 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر