حسابهاي كل

 

براي تعريف حسابهاي كل، از منوي حسابداري گزینه تعاریف و سپس منوی سرفصل حسابها را كليك كنيد تا فرم زير ظاهر شود.

 

بمنظور تسریع در ورود اطلاعات اولیه؛ يك سري حسابهاي كل كه مراکز تجاری عموما استفاده می کنند بصورت پيش فرض تعريف شده است .  ولی این موضوع به هیچ وجه مانع ویرایش حسابهای کل در سیستم شما نیست. در صورتی که تمایل دارید در آنها هرگونه دخل و تصرفی داشته باشید کافی است روی همین حسابها کلیک راست کنید تا لیست کلیه امکانات را ببینید .

( توجه : حساب های پیش فرض سیستم در نگارش ساده پارسیان قابل حذف نمی باشد ولی برای حذف حساب ها و یا تغییر کد آنها باید نگارشهای بالاتر از نگارش ساده پارسیان را داشته باشید ، برای حذف و تغییر کد ها به قسمت تغییر حسابهای پیش فرض در راهنما مراجعه نمایید).

 

اضافه ، اصلاح ، حذف اطلاعات

  • اضافه کردن ردیف روی اطلاعات راست کلیک کرده از منوی ظاهر شده منوی اضافه را کلیک نمایید ، سپس با زدن کلید  Enter وارد قسمت نام حساب می شوید( نیازی به درج کد نمی باشد زیرا سیستم خود بزرگترین کد را پیشنهاد می کند ) و نام حساب کل مورد نظر خود را تایپ کرده

شما می توانید با بخاطر سپردن کلیدهای میانبر نیز اقدام به عملیات مورد نظر خود نمایید مثلا در همین قسمت جهت اضافه کردن باید کلید INS را درج نمایید، کلیدهای میانبر را می توانید با راست کلیک کردن در پنجرهای برنامه پارسیان مشاهده نمایید .

همچنین می توانید از نوار ابزار بالای پنجره ها هم جهت انجام عملیات مورد نظر خود استفاده نمایید ، به عنوان مثال جهت درج اطلاعات از دکمه اضافه کردن ردیف استفاده کنید

  • اصلاح ردیف جهت اصلاح ، راست کلیک نموده از منوی ظاهر شده منوی اصلاح را بزنید ، در هنگام اصلاح امکان اصلاح کد نمی باشد ( جهت اصلاح کد در قسمت بعدی توضیحات لازم داده می شود ) از این رو با زدن کلید Enter   وارد قسمت نام حساب شده و اقدام به اصلاح نمایید.

جهت اصلاح می توانید از روش های گفته شده در قسمت  اضافه کردن ردیف نیز استفاده نمایید، برای اصلاح از کلید Ctrl+Enter  استفاده نمایید و یا از نوار ابزار بالای پنجره کلید اصلاح ردیف را کلیک نمایید.

  • حذف ردیف  جهت حذف ردیف ، ردیف مورد نظر را انتخاب نمایید سپس راست کلیک نموده و از منوی ظاهر شده منوی حذف را کلیک نمایید، به سوال پرسیده شده جواب بلی را بدهید تا ردیف انتخاب شده حذف شود. برای حذف نیز می توانید از کلید میانبر DEL استفاده نمایید یا از نوار ابزار بالایی کلید حذف ردیف را بزنید.

 

توجه : امکان حذف حساب های سیستمی (حسابهایی که کد آنها در قسمت امکانات ، تنظیم کدهای حسابداری تعریف شده ) مانند صندوق ، فروش و . . . و همچنین حسابهایی که دارای گردش در اسناد حسابداری هستند نمی باشد. جهت حذف حسابهای سیستمی به قسمت تغییر کدهای حسابداری پیش فرض مراجعه نمایید.

 

  • مرتب كردن حسابها بر اساس نام حساب يا كد حساب، شما مي توانيد با كليك بر روي عنوان ستوني كه مي خواهيد حسابها بر اساس آن ستون مرتب شوند اين كار را انجام دهيد.
  • برای جستجوی کافی است قسمتی از نام حساب را در قسمت جستجو تایپ نمایید
  • برای مشاهده مانده هر كدام از حسابهاي كل، پس از انتخاب آن حساب كل از منوی كليك راست آن، گزینه  گردش حساب  را انتخاب كنيد.

 

  • برای تغییر کد حسابها با توجه به داشتن گردش حساب می توانید حساب مورد نظر را انخاب نمایید و کلیدF2 را بزنید ( یا راست کلیک نمایید و گزینه اصلاح کد حساب را کلیک نمایید )

  • برای نمایش نمودار وضعیت مانده حساب  حسابها روی ماه های مختلف سال می توانید حساب مورد نظر را انتخاب نمایید و با راست کلیک کردن و کلیک روی گزینه نمایش نمودار حساب (Ctrl+N ) نمودار حساب را روی ماه های سال مشاهده کرد .

  • جهت چاپ کلیه حسابهای زیر مجموعه یک حساب کل (حساب های معین و تفضیلی ) حساب کل مورد نظر را انتخاب نمایید و سپس از نوار ابزار بالایی دکمه پرینتر را کلیک نمایید.