كارت حساب

 

از منوي حسابداري قسمت گزارشات ویژه  گزینه كارت حساب (F4)را كليك نماييد. با این کار پنجره مانند تصویر زیر مشاهده می شود.حال برای انتخاب یک حساب و مشاهده کارت حساب آن از روش زیر استفاده نمایید. کارت حساب گزارشی است که کلیه گردش های مالی مربوط به یک حساب تفصیلی ، معین یا کل و یا چند حساب را نشان می دهد.

 با زدن كليد Enter در خانه اول قسمت كد حساب ( یا با کیلک روی دکمه ... کنار خانه اول قسمت حساب)فرم جستجوي حساب ظاهر مي شود قسمتي از نام حساب مورد نظرتان را در قسمت جستجو تايپ كنيد و با نمايان شدن حساب مورد نظر، آن را با زدن كليد Enter انتخاب كنيد و سپس كليد تاٌييد را بزنيد تا کارت حساب ، حساب انتخاب شده نمایش داده شود.

 • جهت مرتب سازی کارت حساب بر اساس تاریخ یا شماره سند بعد از انتخاب حساب ، باید از قسمت نمایش داده شده در تصویر زیر نحوه مرتب سازی را معین نمایید(توجه : جهت مرتب سازی کارت حساب نباید در کارت حساب نمایش داده شده بر روی ستون های مورد نظر کلیک کنید و باید از همین روش که ذکر شد استفاده کنید)
 • درصورتی که در کارت حساب یک حساب ، تعدادی چک در یک روز وجود داشت به عبارت دیگر تعدای چک در یک تاریخ از آن حساب دریافت شده یا تعدای چک در یک روز به آن حساب واگذار شده و بخواهیم جهت خلاصه کردن کارت حساب  آن چند چک در یک ردیف تلفیق شود تیک تلفیق چکهای یک روز در یک ردیف را مانند تصویر زیر می زنید.با این کار جمع مبلغ چکها در یک ردیف در کارت حساب خلاصه می شود.

       کارت حساب قبل از تلفیق چکها در یک ردیف

 

کارت حساب بعد از تلفیق چکها در یک ردیف

 

 • برای انتخاب چند حساب و مشاهده کارت حساب تمام حساب ها با هم و محاسبه مانده حساب آنها باید کلید انتخاب حساب (F3)را بزنید. با این کار پنجره انتخاب حساب باز می شود ، در این پنجره از سمت راست حساب های مورد نظر را انتخاب نمایید و بازدن کلید Enter روی حساب مورد نظر ، آن حساب را به سمت چپ منتقل نمایید و سپس کلید تاٌیید را بزنید و حال می توانید با زدن کلید تاٌیید کارت حساب کلیه حسابهای انتخاب شده را باهم مشاهده نمایید.

 

 • برای مشاهده کارت حساب یک حساب در سال های مالی دیگر در همین قسمت و بعد از انتخاب حساب کلید انتخاب سال مالی (F4) را بزنید تا لیست سال های مالی موجود در سیستم نمایش داده شود حال سال های مالی دلخواه را از لیست سمت راست انتخاب نمایید و به سمت چپ منتقل کنید (Enter) و برای انتخاب کلیه سال های مالی از کلید F4 استفاده نمایید سپس کلید تاٌیید را بزنید ، حالی با زدن کلید تاٌیید می توانید کارت حساب ، حساب انتخاب شده را در کلیه سال های مالی انتخاب شده مشاده نمایید.

توجه : در این قسمت سند شماره  یک در سال مالی جاری و سال های مالی دیگر بجز سال مالی ابتدایی بدلیل وجود مانده از سال قبل حساب انتخاب شده در کارت حساب نمایش داده نمی شود .

 • بعد ار انتخاب یک حساب و زدن کلید تاٌیید شما می توانید کارت حساب آن حساب را مشاهده نمایید مانند تصویر زیر  :

 •  در قسمت كارت حساب براي مشاهد سند روي رديف مورد نظر راست كليك كيند سپس مشاهده سند را كليك كنيد،.
 • در قسمت كارت حساب براي اصلاح سند روي رديف مورد نظر راست كليك كيند سپس اصلاح سند(F8) را كليك كنيد،.
 • براي مشاهده فاكتور، رديفي كه داراي شماره فاكتور است را انتخاب كنيد و با راست كليك روی آن گزینه مشاهده فاكتور (Enter)را بزنيد.
 • براي مشاهده چكهاي یک حساب نیز از همین منوی راست كليك گزینه مشاهده چكها (F6) را انتخاب كنيد. و برای مشاهده چکهای غیر فعال یک حساب Ctrl+F6 را بزنید.
 • در صورتی که بخواهید ردیفی را در کارت حساب علامت بزنید روی ردیف مورد نظر کلید Spaceرا بزنید با این کار رنگ ردیف مورد نظر نارنجی می شود و همچنین جمع مبلغ بدهکار و بستانکار ردیف های علامت دار در زیر کارت حساب آورده می شود .ردیف های علامت زده شده در حافظه می ماند و در مشاهدات بعدی کارت حساب همان حساب قابل مشاهده است.

                                                                    

توجه : در صورتی که بخواهید کلیه علامت ها در کارت حساب برداشته شود راست کلیک کرده و منوی برداشتن تمام علامت ها کلیک کنید ، حال کارت حساب را ببندید و مجدد باز کنید.

 

 • جهت فیلتر کردن کارت حساب راست کلیک کرده و منوی فیلتر کردن گزارش را کلیک کرده (Ctrl+F)

با این کار پنجره ای مانند تصویر زیر را می توانید مشاهده نمایید.

در این قسمت شما می توانید کارت حساب را بر اساس آیتم های دلخواه فیلتر نمایید.

در  صورت تیک نمایش فقط حسابهای تیک خورده ، چنانچه ردیف هایی تیک خورده باشند و شما بخواهید فقط کارت حساب از همان ردیف ها نمایش داده شود این تیک را می زنید ، و با زدن تیک نمایش فقط حسابهای تیک نخورده ، ردیف هایی که تیک دراند از کارت حساب برداشته می شود و مانده حساب بدون آنها محاسبه می شود.

 • جهت نمایش نمودار میله ای کارت حساب ، کلید نمودار حساب  در بالای کارت حساب را کلیک کرده تا مانند تصویر زیر نمودار را مشاهده نمایید.

                                                                  

 • جهت ارسال کارت حساب به فرمت JPG,PDF می توانید ابتدا با زدن کلید Alt+P  کارت حساب را به فرم پیش نمایش مشاهده کرده سپس فرم پیش نمایش را بسته و روی جدول کارت حساب راست کلیک نمایید و از منوی ارسال گزینه JPG,PDF را کیلک کرده آدرس فایل را اتنخاب نمایید و در قسمت Save as type: نوع فایل مورد نظر را انتخاب نمایید و کلید Save را کلیک کنید .
 • (توجه :  در صورت ارسال کارت حساب به فرمت JPG می توانید فایل عکس تولید شده را با Blutooth به موبایل انتقال دهید .)
 • جهت جستجودر کارت حساب کلید Alt+F وجهت تکرار جستجو کلید F4 را بزنید .
 • درصورتی که در هنگام باز بودن کارت حساب اقدام به اصلاح یکی از اسناد یا فاکتور نمودید و بخواهید تغییرات بدون باز و بسته کردن کارت حساب اعمال شود از کلید باز خوانی کارت حساب واقع شده در بالای فرم کارت حساب (F5) استفاده نمایید.
 • درصورتی که بخواهید کلیه یا تعدادی از گردش حساب ، یک حساب را به حساب دیگر انتقال بدهید در کارت حساب مورد نظر راست کلیک نمایید و منوی انتقال گردش حساب به حساب دیگر را بزنید .

در پنجره ظاهر شده کدهای حساب مقصد را در قسمت کدهای جدید وارد نمایید و کلید تایید را بزنید. در صورتی که بخواهید فقط تعدادی از ردیف های کارت حساب را به حساب دیگر انتقال دهید ، ابتدا با کلید Spece اقدام به انتخاب ردیف ها در کارت حساب نمایید تا نارنجی شود سپس وارد منوی انتقال گردش به کدهای جدید شوید مانند تصویر بالا و حال کدهای جدید را وارد نمایید و تیک ، فقط ردیف های علامت دار انتقال یابد را بزنید و کلید تایید را کلیک کنید.