نقش حسابداری
یکشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۶
0 نظر
1211 بازدید
نقش حسابداری

 

برای توزیع و استفاده موثر از منابع کمیاب ملی ، تصمیمات دقیق افراد ، شرکتها، دولتها و بقیه نهاد های جامعه ضروری به نظر میرسد . برای گرفتن تصمیماتی از این قبیل ، این گروهها نیاز به اطلاعات فایل اطمینانی دارند که این اطلاعات اغلب مالی هستند و توسط سیستم حسابداری مهیا میشوند. بنابراین حسابداری در سیستم های اجتماعی و اقتصادینقش بسیار مهمی را بازی میکند و عملکرد آن هم برای شرکتهای تجاری و هم موسسات غیر انتفاعی ضروری است .

شرکتهای تجاری برای نگهداری اطلاعات فعالیت های اقتصادی خود به حسابداری نیاز دارند ، چه اطلاعاتی که توسط مدیران شرکت برای تصمیم سازی استفاده میشوند یا اطلاعاتی که به خارج از شرکت گزارش میشوند . برای مثال شرکت های بزرگ به نهاد هایی در جامعه پاسخگو هستند . همچنین آنها مجبورند به سهامداران ، نهادهای دولتی و رسمی گزارش دهند.

همچنین مقامات دولتی در جایگاه هیآت رئیسه سازمانها برای اداره کردن امور این سازمانها به اطلاعات مالی اعتماد میکنند . اگر چه حسابداری فعالیتهای دولتی نیازمند دیدگاه و روش متفاوتی است ، زیرا در فعالیت دولتی کسب درامد هدف نمی باشد . دانشگاهها،بیمارستانها،کلیساها و دیگر موسسات غیر انتفاعی نیز از روشی مانند حسابداری دولتی پیروی میکنند. مباحث این کتاب بر مبنای حسابداری موسسات انتفاعی قرار دارد که اغلب شرکت های تجاری نامیده میشوند .

 

استفاده کنندگان صورتهای مالی

بر اساس آنچه که گفته شد، نخستین استفاده از اطلاعات حسابداری برای تصمیم گیری افراد مختلف درباره یک موسسه اقتصادی است . دو گروه از تصمیم گیرندگان از اطلاعات مهیا شده توسط سیستم حسابداری استفاده میکنند . استفاده کنندگان داخلی ،که هیآت مدیره و مدیران شرکت هستند . برای برنامه ریزی و کنترل امور شرکت به اطلاعات نیاز دارند . استفاده کنندگان خارجی کسانی هستند که پول برای سرمایه گذاری در تجارت دارند که اطلاعات مربوط به موقعیت مالی و نتایج فعالیت های شرکت به دردشان میخورد. این گروه دوم شامل سهامداران ،طلبکاران ،بانکدارها،دیگر بستانکاران ،اتحادیه های کارگری ،نهادهای دولتی  عمومی میشود.

 

حسابداری مدیریت و مالی

برای رفع نیاز های هر دو گروه  استفاده کنندگان  داخلی و خارجی ، وظیفه حسابداری در دو زمینه جداگانه توسعه می یابد : حسابداری مدیریت و حسابداری مالی .حسابداری مدیریت اطلاعات واقعی و براوردی را به کار میگیرد تا مدیریت در اداره و ارزیابی فعالیتهای جاری و همچنین در طراحی فعالیت های اینده از انها استفاده کند . در مقابل حسابداری مالی به اندازه گیری و ثبت معاملات یک موسسه تجاری و تنظیم دوره ای گزارشات از این اسناد اهمیت میدهند . گزارشها،که ممکن است برای مقاصد عمومی یا مقاصد خاص باشند ، لطلاعات مفیدی را بای استفاده کنندگان خارجی مهیا میکنند .

 

سیستم حسابداری

این نکته قابل ذکر است که اطلاعات هر دو حسابداری مدیریت و مالی از یک سیستم حسابداری مشابه به عمل می آیند . یک سیستم حسابداری شامل روشها و وسایلی است که بوسیله یک شرکت برای دیابی فعالیت های مالی و خلاصه کردن این فعالیت ها به شیوه ای سودمند برای تصمیم گیرندگان استفاده میشود . شرکتهای تجاری بزرگ ممکن است از روش های کامپیوتری سریع برای مقادیر بزرگی از اطلاعات به کار ببرند ، اما آنها بر همان مفاهیم اساسی سیستمهای دستی بنا شده اند که در واقع بوسیله شرکت های تجاری کوچک استفاده میشود .

 

دفتر داری

در هر سیستم حسابداری ، دستی یا کامپیوتری ، اطلاعات مربوط به فعالیت های مالی روزانه باید اندازه گیری ،ثبت ،طبقه بندی و تخلیص بشوند . این مرحله از حسابداری ،دفتر داری نامیده میشود که تنها یک قسمت کوچک و شاید ساده ترین قسمت حسابداری باشد . یک فرد ممکن است در چندین ماه یک دفتر دار حرفه ای شود ، اما برای اینکه یک فرد حسابدار حرفه ای شود نیاز به چندین سال تحصیلات دانشگاهی و تجربه دارد . حسابداری نه تنها شامل فرایند دفتر داری بلکه همچنین شامل طراحی یک سیستم حسابداری کارامد ، انجام وظیفه به عنوان یک حسابرس ، تهیه اظهار نامه مالیاتی ،بودجه بندی و ارائه خدمات مشاوره ای نیز می باشد .

 

گزارشگری مالی

فرایند تهیه گزارشات با مقاصد عام برای افراد خارج از سازمان اصطلاحا گزارشگری مالی نامیده میشود . در پامریکا و بسیاری از کشور های صنعتی ، شرکتهای سهامی عام ملزم شده اند که بیشتر اطلاعات مالیشان را برای عموم منتشر کنند ، بدین معنی که برای هر کسی در دسترس باشد . این کشور ها همچنین قوانینی وضع کرده اند تا از قابل اتکا و کامل بودن اطلاعات عمومی تهیه شده توسط شرکتها اطمینان یابند.

 

صورتهای مالی

قسمت اصلی گزارشگری مالی، یک مجموعه از گزارش های مالی است که صورت های مالی نامیده میشود .صورتهای مالی منابع مالی ،تعهدات ،سود اوری و جریانات نقدی یک واحد تجاری را در چند صفحه خلاصه میکند . یک مجموعه کامل صورتهای مالی عبارت است از:ترازنامه،صورت سود و زیان ، صورت حقوقی صاحبان سرمایه و صورت جریان وجوه نقد . چندین صفحه یادداشت که شامل اطلاعات اضافی می باشند نیز همراه صورتهای مالی می باشند .

 

استانداردهای حسابداری

هسته و مرکزیت صورتها و گزارش های مالی با مفاهیم عام اصول پذیرفته شده حسابداری (GAAP) است . این استاندارد ها در طول سال ها به وسیله حرفه حسابداری در تلاش برای تهیه صورت های مالی پایدار توسعه داده شده است . قدرت و اعتبار اصول حسابداری به پذیرش عمومی آنها توسط حرفه حسابداری متکی است .GAAP نه تنها شامل اصول حسابداری است بلکه شامل روش های مختلف بکار بستن این استاندارد ها نیز میشود .

سازمانهای زیادی در توسعه اصول پذیرفته شده حسابداری و بهبود کیفیت گزارشگری مالی درآمریکا نقش فعال دارند ، از جمله با نفوذترین این سازمانها می توان از : هیآت استاندارد های حسابداری مالی (FASB) انجمن حسابداران رسمی آمریکا (AICPA)،کمسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)و انجمن حسابداری آمریکا (AAA) نام برد .

 

حسابرسی

توسعه شرکت های سهامی عام یک نیاز اجتماعی جدید برای وجود یک حسابرس مستقل خلق کرد تا اطمینانی نسبت به قابل اتکا بودن ادعاهای مدیریت (ارائه های مالی مدیریت ) تامین کند . در مقیاس بزرگتر ،این اطمینان بوسیله یک حسابرس مهیا میشود که در یک موسسه حسابداری رسمی قسم خورده (CPA) انجام وظیفه میکند . این وظیفه حسابرسی ،که همچنین وظیفه گواهی (نقش شهادت دهی ) نیز نامیده می شود ،مسئولیت عمده ای برای ایجاد و رشد حرفه حسابداری عمومی ایجاد کرد

 

آینده حسابداری

تغیرات در محیط اطراف که در عملیات سازمانی بوجود میاید به ناچار با دگرگونی با مفاهیم و اصول حسابداری همراه است . به دلیل این چنین تغیرات محیطی ،سه حوزه توجه بیشتری را در آینده نزدیک دریافت میکنند : سیستم های حسابداری کامپیوتری شده ،حسابداری بین المللی و حسابداری اقتصادی –اجتماعی .

 

راهنمای نصب نرم افزار پارسیان/نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید/آموزش نرم افزار pdfپارسیان/ نرم افزار حسابداری پارمیس/دانلود نرم افزار پارسیان/آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان/شرکت پارسیان افزار/نرم افزار حسابداری پارسیان کرک شده/دانلود نرم افزار حسابداری رایگان/دانلود نرم افزار حسابداری هلو/دانلود نرم افزار حسابداری رافع/دانلود نرم افزار حسابداری/نرم افزار حسابداری همکاران سیستم/نرم افزار حسابداری پارمیس/نرم افزار پخش مویرگی/نرم افزار حسابداری فروشگاهی/نرم افزار حسابداری رایگان/نرم افزار حسابداری هلو/دانلود نرم افزار حسابداری/بهترین نرم افزار حسابداری/دانلود نرم افزار حسابداری فروشگاهی رایگان /نرم افزار حسابداری رایگان فارسی/نرم افزار حسابداری وینا/دانلود نرم افزار حسابداری هلو رایگان با کرک/دانلود رایگان نرم افزار حسابداری هلو/دانلود برنامه حسابداری/دانلود برنامه حسابداری ساده و رایگان/برنامه حسابداری رایگان اندروید/نرم افزار حسابداری کرک شده/کرک شده/حسابداری ساده/حسابداری رایگان/حسابداری پارسیان+کرک/حسابداری پارسیان+دانلود/حسابداری پارسیان اصفهان/حسابداری پارسیان شیراز/نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان / دانلود رایگان آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان / آموزش نرم افزار پارسیانpdf/ دانلود نرم افزار حسابداری پارسیان برای اندروید/نرم فزار حسابداری پارسیان کرک شده /حسابداری پارسیان +کرک/راهنمای نصب نرم افزار حسابداری پارسیان /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان /دانلود رایگان نرم افزار حسابداری پارسیان /نرم افزار حسابداری پارسیان اصفهان /دانلود برنامه حسابداری پارسیان/ راهنمای نصب نرم افزار حسابداری پارسیان / دانلود نرم افزار پارسیان / نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید /آموزش نرم افزار حسابداری حسابداری پارسیان /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان pdf/ دانلود نرم افزار حسابداری / بهترین نرم افزار حسابداری /حسابداری پارسیان/حسابداری پارسیان +دانلود/ دانلود برنامه حسابداری پارسیان / نرم افزار حسابداری پارسیان اصفهان /حسابداری پارسیان شیراز

نظرات و پيشنهادات خود را از طریق فرم زیر به اشتراک بگذارید.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر