دارائیهای بلند مدت
یکشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۶
0 نظر
1894 بازدید
دارائیهای بلند مدت

 

دارائیهای بلند مدت که دارائیهای تاسیساتی یا دارائیهای ثابت هم نامیده میشوند،آن دسته از دارائیهایی هستند که که در طبیعت مشهود باشند . در عملیات شرکت مورد استفاده قرار بگیرند و در چرخه عادی شرکت جهت فروش نگهداری نشوند .اموال،ماشین الات و تجهیزات یک طبقه بندی تراز نامه ای است که اغلب برای نمایش تمام دارائیهای بلند مدت مشهود تحت مالکیت شرکت استفاده میشود .

 

خرید و بهای تمام شده

تمام دارائیهای تاسیساتی لازم است که در زمان خرید به بهای تمام شده ثبت شوند. که عبارت است از بهای دارائی خریداری شده شامل معادل نقدی قیمت خرید و تمام هزینه های مستقیم لازم مربوط به نصب و اماده سازی برای استفاده میشود .این قبیل هزینه ها شامل مالیات های فروش ،زیرسازی ،هزینه های نصب ،حق العمل کارگزار و حق انتقال سند میباشد . بهای معادل نقد قانونی است برای دارائیهای خریداری شده حتی اگر روش های دیگری همچون خریدهای نقدی ،قرارداد پرداخت معوق ،خریدهای کلی یا یکجا و دارائیهای غیر نقدی دریافت شده به عنوان کمک بلاعوض استفاده شده باشد .

هنگامی که یک دارایی تحت یک قرارداد اعتباری بلند مدت خریداری میشود ،بهره درگیر شده در قرارداد باید مستثنی شود و بهای دارایی مساوی است با ما به ازائ ارزش کنونی مورد مبادله میان دو طرف قرارداد در تاریخ انجام معامله . در خرید های کلی ،جمع بهای اموال خریداری شده بر اساس ارزش منصفانه بازار انها تخصیص یابد

هنگامی که دارائیها بصورت کمک بلاعوض دریافت میشوند،ثبت ارزش صفر برای ان ،نادیده گرفتن واقعیت اقتصادی افزایش د راموال و ثروت است . بنابراین ارزش منصفانه دارایی باید برای ثبت ارزش در دفاتر باید استفاده شود . دو دیدگاه عمومی برای ثبت بستانکاری اموال دریافت شده وجود دارد :دیدگاه درامدی و دیدگاه سرمایه ای . استاندارد 116هیات تدوین استانداردهای حسابداری مالی دیدگاه درامدی را پذیرفته و شرکت ها در عمل ملزم به استفاده از این روش کرده است . یعنی داراییهای دریافت شده به عنوان کمک بلاعوض باید در دوره ای که دریافت میشوند به عنوان درامد ثبت شوند

 

استثنائات  

اما چند استثنا برای قانون بهای معادل نقد وجود دارد . این استثنائات شامل مواردی از قبیل دارائیهای ساخته شده توسط خود شرکت ، دارائیهای خریداری شده از طریف انتشار سهام ،معاوضه دارائیهای غیر نقدی و دارائیهای خریداری شده از طریق اجاره میباشد .

بعضی از شرکت ها خودشان دارائیهای ثابت خودشان را می سازند. مسئله مشترک با بهای تمام شده دارائی چگونگی تخصیص هزینه های غیر مستقیم تولید به دائی در حال ساخت است . سه راه برای حل این مشکل وجوددارد : تخصیص نیافتن سربار ثابت، تخصیص قسمتی از تمام سربار و تخصیص بهای هرگونه تولید کوتاه شده در دارایی.

زمانی که اموالی از طریق صدور اوراق بهادار از طریق سهام عادی خریداری میشوند ، ارزش بازار سهام صادر شده مبنای منصفانه قیمت معادل نقد جاری اموال است . تا انجا که سهام بصورت فعال در بازار سهام معادله شود .

حسابداری معاوضه داراییهای غیر نقدی بر مبنای ارزش منصفانه دارایی واگذار شده یا ارزش دارایی دریافت شده هرکدام که اشکار تر باشد استوار است . بدین ترتیب که سود و زیان معاوضه باید فورا شناسایی شود زیرا فرایند کسب درامد در ارتباط با این دارایی ها کامل شده است . هرچند که زمانی که معاوضه داراییهای مشابه اتفاق بیفتد قانون عمومی شناسای فوری برای حالت سود تغیر میکند . در این قبیل فرایند کسب درامد کامل نمیشود و سودی نیز نباید شناسایی شود جز در مواردی که سرک دریافت شود

 

هزینه های متعاقب

علاوه بر هزینه های اولیه خرید یک دارا یی ثابت ،بهای ملحقات اضافه شده به دارائی و دیگر هزینه هایی که کیفیت دارائی را برای بیشتر از یک دوره افزایش میدهد که تعمیرات اساسی نامیده میشوند حساب استهلاک انباشته را بدهکار میکنند .

هزینه ترتیب بندی مجدد یا نصب دوباره با الحاقات ،جایگزینی ،اصلاحات یا تعمیرات اساسی متفاوت هستند . جابه جایی یک مجموعه نیمه قدیمی ماشین الات و نصب دوباره انها در مکان دیگری برای تسهیل کار یا تولیدات اینده نیاز به یک مبلغ قابل توجه دارد . این گونه هزینه ها که در منافعی در دوره های اتی دارند باید به حساب دارایی برده شود و در دوره های اتی که انتظار میرود سود اوری داشته باشد مستهلک شوند. مخارجی که سودشان تنها مربوط به دوره جاری است و کارایی عملیات عادی را حفظ میکنند به عنوان مخارج تعمیر و نگهداری به حساب هزینه برده میشوند و مخارج جاری نامیده میشوند .

 

استهلاک

با گذشت زمان ،تمام دارائیهای ثابت به استثنا ظرفیت بازده خود را از دست میدهند. تخصیص بهای یک دارای ثابت بر عمر مفید ان استهلاک نامیده میشود . که نتیجه فرسودگی و سائیدگی فیزیکی به اضافه زوال و از رده خارج شدن فنی است . برای تعین مبلغ استهلاک سه عامل باید در نظر گرفته شود 1. بهای درائی ،2.ارزش اسقاط یا بازیافت ،3.عمر مفید دارایی

اغلب روش های متفاوتی برای مستهلک کردن داراییهای ثابت استفاده میشوند : 1. خط مستقیم ، 2. تعداد تولید ، 3. مانده نزولی ،4. مانده نزولی مضاعف ، 5.مجموع ارقام سنوات . سه روش استهلاک اخر در سالهای اولیه عمر مفید دارایی که دارایی بهره وری بالاتر و نیاز کمتری به تعمیرات دارد مبلغ استهلاک بیشتری را شناسایی می کند و در نتیجه در سالهای پایانی که دارای بهره وری کمتر و نیاز بیشتری به تعمیرات دارد استهلاک کمتری شناسایی میشود .

 

اسقاط دارایی ثابت

دارایی ثابتی که دیگر مفید نباشد ممکن است که دور انداخته شود ،فروخته شود یا با دیگر دارائی های ثابت مبادله شود . هنگامی که یک دارایی  اسقاط شود ، استهلاکش باید بروز شود . بهای دارایی و استهلاک باید از حسابها پاک شود و هرگونه سود و زیان شناسایی شود .

 

گزارشگری

اموال ، ماشین الات و تجهیزات در ترازنامه به قیمتاصلی پس از کسر استهلاک انباشته از بهای تمام شده افشا میشود . مبلغ هزینه استهلاک و روش استفاده شده در محاسبه استهلاک باید در یادداشتهای صورتهای مالی افشا شوند . اموال و تجهیزاتی که در رهن قراردارند باید جداگانه و در یاداشتهای صورت های مالی افشا شوند .

راهنمای نصب نرم افزار پارسیان/نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید/آموزش نرم افزار pdfپارسیان/ نرم افزار حسابداری پارمیس/دانلود نرم افزار پارسیان/آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان/شرکت پارسیان افزار/نرم افزار حسابداری پارسیان کرک شده/دانلود نرم افزار حسابداری رایگان/دانلود نرم افزار حسابداری هلو/دانلود نرم افزار حسابداری رافع/دانلود نرم افزار حسابداری/نرم افزار حسابداری همکاران سیستم/نرم افزار حسابداری پارمیس/نرم افزار پخش مویرگی/نرم افزار حسابداری فروشگاهی/نرم افزار حسابداری رایگان/نرم افزار حسابداری هلو/دانلود نرم افزار حسابداری/بهترین نرم افزار حسابداری/دانلود نرم افزار حسابداری فروشگاهی رایگان /نرم افزار حسابداری رایگان فارسی/نرم افزار حسابداری وینا/دانلود نرم افزار حسابداری هلو رایگان با کرک/دانلود رایگان نرم افزار حسابداری هلو/دانلود برنامه حسابداری/دانلود برنامه حسابداری ساده و رایگان/برنامه حسابداری رایگان اندروید/نرم افزار حسابداری کرک شده/کرک شده/حسابداری ساده/حسابداری رایگان/حسابداری پارسیان+کرک/حسابداری پارسیان+دانلود/حسابداری پارسیان اصفهان/حسابداری پارسیان شیراز/نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان / دانلود رایگان آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان / آموزش نرم افزار پارسیانpdf/ دانلود نرم افزار حسابداری پارسیان برای اندروید/نرم فزار حسابداری پارسیان کرک شده /حسابداری پارسیان +کرک/راهنمای نصب نرم افزار حسابداری پارسیان /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان /دانلود رایگان نرم افزار حسابداری پارسیان /نرم افزار حسابداری پارسیان اصفهان /دانلود برنامه حسابداری پارسیان/ راهنمای نصب نرم افزار حسابداری پارسیان / دانلود نرم افزار پارسیان / نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید /آموزش نرم افزار حسابداری حسابداری پارسیان /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان pdf/ دانلود نرم افزار حسابداری / بهترین نرم افزار حسابداری /حسابداری پارسیان/حسابداری پارسیان +دانلود/ دانلود برنامه حسابداری پارسیان / نرم افزار حسابداری پارسیان اصفهان /حسابداری پارسیان شیراز

نظرات و پيشنهادات خود را از طریق فرم زیر به اشتراک بگذارید.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر