شرکتهای بازرگانی
یکشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۶
0 نظر
2574 بازدید

  

شرکتهای بازگانی

 

شرکت ها در حالت عادی یک کار انجام میدهند ،انها حق الزحمه خود را بابت خدماتی که انجام میدهند به حساب میگذارند . در این قسمت به شرکت هایی که به انها بازرگانی یا تجاری گفته میشود پوشش داده خواهد شد .

خرده فروشان و عمده فروشان

شرکت های بازرگانی برای کسب سود بجای ارائه خدمات کالاها را خرید و فروش میکنند . شرکت های بازرگانی که خرید فروش کالاها را مستقیما با مشتری انجام میدهند را خرده فروش مینامند. در مقابل به ان دسته که به خرده فروش جنس میفروشند را به عنوان عمده فروش میشناسند .

 

درآمد ها و هزینه ها

چرخه حسابداری و مرحله در ان برای یک شرکت تجاری شبیه شرکت خدماتی است . بنابراین اندازه گیری سود خالص برای یک شرکت بازرگانی منبع ابتدایی درامد ،فروش کالا می باشد که اغلب با درامد فروش یا فروش ساده نمایش داده می شود .

بر خلاف یک شرکت خدماتی ، هزینه ها برای یک شرکت بازرگانی به دو قسمت تقسیم میگردد:

1.بهای کالای فروخته شده

2.هزینه های عملیاتی

 

درآمد فروش

بر طبق اصل شناسایی درامد ،درامد فروش زمانی ثبت میشود که کسب شده باشد . این زمانی است که کالاها از فروشنده به خریدار منتقل شده باشد . در این نقطه معامله فروش کامل شده است و قیمت فروش ایجاد شده است .

برای ثبت یک معامله فروش ،یک حساب دارایی بدهکار میشود و حساب درامد ،فروشها ،به همانمبلغ بستانکار میشود . اگر فروش بصورت نقدی انجام شده باشد ، حساب نقد بدهکار میشود و در مورد فروش های نسیه حسابهای دریافتنی بدهکار میشود.

در مورد فروش های نسیه مقدار بدهی ممکن است تا دوره بعدی وصول نگردد. بنابراین درامد فروش کسب شده در یک دوره خاص ممکن است تفاوت عمده ای با وصول وجه نقد از فروش در طول همان دوره داشته باشد .

 

برگشت از فروش و تخفیفات

در مواردی که کالا فروخته شده معیوب یا ناقص باشد ،کیفیت پایینی داشته باشد ،یا مطابق مشخصات درخواستی مشتری نباشد ،مشتری ممکن است به صورت نسیه کالاهارا پس بدهد اگر فروش نسیه انجام شده باشد یا در مقابل پس دادن پول نقد اگر که فروش در اصل بصورت نقدی انجام شده باشد این معامله را برگشت از فروش مینامند .

در یک وضعیت دیگر ،مشتری ممکن است به نگهداری کالا متقاعد شود در صورتی که کسری از قیمت فروش به وسیله فروشنده اعطا شود . این معامله به عنوان تخفیفات فروش شناخته میشود . چونکه دلیل بخشیدن تخفیف به خریداران کیفیت پایین کالاهای فروخته شده است ، برگشت از فروش و تخفیفات فروش معمولا به صورت یکجا در مقابل حساب درامد ترکیب میشوند و برگشت از فروش و تخفیفات نامیده میشوند.

یک اعلامیه بستانکار بوسیله فروشنده در زمانی که این قبیل معاملات اتفاق می افتد جهت اگاهی مشتریان صادر میشود . که حساب دریافتنی شما بابت برگشت از فروش و تخفیفات بستانکار شده است . نسخه اصل اعلامیه بدهکار برای مشتری فرستاده میشود و فروشنده نسخه دیگر را برای ثبت معامله استفاده میکند که شامل بدهکار نمودن حساب برگشت از فروش و تخفیفات و بستانکاری حسابهای دریافتنی میگردد.

 

تخفیفات فروش

تمام معاملات فروش ،نقدی نیستند. اکثر شرکتهای بازرگانی برای کسب سود بیشتر از سیاست فروش اعتباری استفاده میکنند . که مستلزم تلاشهای اضافی برای تبدیل دریافتنی ها به وجه نقد میباشد . شرایط فروش اعتباری ممکن است به صورت تخفیف نقدی برای پرداخت زودتر مانده معوق به مشتریان پیشنهاد شود . این مشوق که ان را تخفیفات فروش مینامند برای هردو طرف مزایایی دارد . خریدار نقدینگی خود را ذخیره میکند و فروشنده زودتر حسابهای دریافتنی خود را به نقد تبدیل میکند

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته

دومین عامل در تعین سود خالص در یک شرکت بازرگانی بهای تمام شده کالای فروش رفته است ،که تحت یک سیستم موجودی دائمی یاادواری تعین میگردد. صرف نظر از سیستم موجودی مورد استفاده ،برای تعین بهای تمام شده کالای فروش رفته عموامل مختلفی نیاز است : بهای کالای خریداری شده ،برگشت از خرید و تخفیفات ، تخفیفات خرید ،هزینه حمل به داخل و موجودیها.

 

برگشت از خرید و تخفیفات

یک برگشت از فروش و تخفیفات در دفاتر فروشنده ،به عنوان برگشت خرید و تخفیفات در دفاتر خریدار ثبت میشود . ماهیت ان دقیقا همان چیزی است که برای فروشنده گفته شد . برگشت از خرید و تخفیفات در مقابل حساب خرید قرار میگیرد و بطور طبیعی ماهیتی بستانکار دارد .

 

تخفیفات خرید

شرایط اعتبار ممکن است به خریدار اجازه دهد تا مطالعه یک تخفیف نقدی را در ازای پرداخت سریع یک مانده معوق داشته باشد . خریدارا این تحقیقات را تحقیقات خرید مینامند .شبیه تحقیقات فروش ، تحقیقات خرید بر پایه بهای فاکتور منهای برگشت از خرید و تحقیقات قراردارد.تحقیقات خرید در مقابل حساب خرید قرار دارد.

 

هزینه حمل و نقل

هزینه های حمل قسمتی از بهای خرید هستند . بنابر این لازم است موافقتنامه فروش اشاره کند به اینکه کدام طرف معامله بهای کالای حمل شده به مکان خریدار پرداخت میکند . شرایط حمل به صورت یافوب مبدا حمل و یا فوب مقصد توضیح داده میشود . حروف کلمه فوب به معنای تحویل روی عرشه کشتی است . فوب مبدا حمل به این معنی است که کالاها بوسیله فروشنده به حمل کننده تحویل میگردد و خریدار هزینه حمل را فروشنده پرداخت میکند .

 

موجودی در دست

برای تعین بهای موجودی ها در دست ، لازم است که موجودی فیزیکی را داشته باشیم ،که شامل مراحل زیر است:

محاسبه تعداد واحد های موجود و اعمال کردن بهای واحد برای تمام واحد های موجود در هر یک از گروه های موجودی . تعین بهای واحد ها نیازمند کاربرد یکی از روشهای بهایابی موجودی است .

راهنمای نصب نرم افزار پارسیان/نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید/آموزش نرم افزار pdfپارسیان/ نرم افزار حسابداری پارمیس/دانلود نرم افزار پارسیان/آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان/شرکت پارسیان افزار/نرم افزار حسابداری پارسیان کرک شده/دانلود نرم افزار حسابداری رایگان/دانلود نرم افزار حسابداری هلو/دانلود نرم افزار حسابداری رافع/دانلود نرم افزار حسابداری/نرم افزار حسابداری همکاران سیستم/نرم افزار حسابداری پارمیس/نرم افزار پخش مویرگی/نرم افزار حسابداری فروشگاهی/نرم افزار حسابداری رایگان/نرم افزار حسابداری هلو/دانلود نرم افزار حسابداری/بهترین نرم افزار حسابداری/دانلود نرم افزار حسابداری فروشگاهی رایگان /نرم افزار حسابداری رایگان فارسی/نرم افزار حسابداری وینا/دانلود نرم افزار حسابداری هلو رایگان با کرک/دانلود رایگان نرم افزار حسابداری هلو/دانلود برنامه حسابداری/دانلود برنامه حسابداری ساده و رایگان/برنامه حسابداری رایگان اندروید/نرم افزار حسابداری کرک شده/کرک شده/حسابداری ساده/حسابداری رایگان/حسابداری پارسیان+کرک/حسابداری پارسیان+دانلود/حسابداری پارسیان اصفهان/حسابداری پارسیان شیراز/نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان / دانلود رایگان آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان / آموزش نرم افزار پارسیانpdf/ دانلود نرم افزار حسابداری پارسیان برای اندروید/نرم فزار حسابداری پارسیان کرک شده /حسابداری پارسیان +کرک/راهنمای نصب نرم افزار حسابداری پارسیان /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان /دانلود رایگان نرم افزار حسابداری پارسیان /نرم افزار حسابداری پارسیان اصفهان /دانلود برنامه حسابداری پارسیان/ راهنمای نصب نرم افزار حسابداری پارسیان / دانلود نرم افزار پارسیان / نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید /آموزش نرم افزار حسابداری حسابداری پارسیان /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان pdf/ دانلود نرم افزار حسابداری / بهترین نرم افزار حسابداری /حسابداری پارسیان/حسابداری پارسیان +دانلود/ دانلود برنامه حسابداری پارسیان / نرم افزار حسابداری پارسیان اصفهان /حسابداری پارسیان شیراز

نظرات و پيشنهادات خود را از طریق فرم زیر به اشتراک بگذارید.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر