وجه نقد
یکشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۶
0 نظر
1681 بازدید
وجه نقد

 

وجه نقد یک وسیله استاندارد معاوضه است که مبنایی برای اندازه گیری و ثبت ارزش مبادله انجام شده بین دو طرف درگیر در معادله مهیا میکند. انچه به عنوان وجه نقد به حساب میا اید باید به اسانی برای پرداخت بدهی های جاری در دسترس باشد و باید فاقد از هر گونه ممنوعیتی باشد که استفاده از ان را محدود کند . سکه ها ،اسکناسها ،چک های مسافرتی ،چک های تضمین شده ،چک های بانکی، چک های شخصی ،حواله های بانکی و وجوه سپرده نزد بانک همه نمونه های وجه نقد هستند . هرچند برای مقاصد گزارشگری وجه نقد محدود شده ،اضافه برداشت بانکی وشبه نقد جدا از نقد اماده برای مصرف اعلام میشوند .

 

وجه نقد محدود شده

وجه نقد ممکن است بوسیله الزامات قراردادی محدود شده باشد ،یا برای مقاصد خاصی کنار گذاشته  شود . نگهداری یک حداقل مانده نقد توسط شرکت ها در حسابهای جاری یا پس انداز اغلب توسط بانک ها یا موسسات اعتباری که پول به انها قرض میدهند،درخواست میشود . یک مانده جبرانی قرارداد های استقراض شرکت ها با موسسات اعتباری حمایت میکند. یا ممکن است که پرداختی به بانک باشد بابت خدماتی که حق الزحمه مستقیم برای انها دریافت نمیشود از قبیل پردازش چک یا خدمات صندوق بانکی .اما وجه نقد همیشه بوسیله قرار داد محدود نمیشود . برای مثال بعضی از شرکت ها عمدا وجوه مخصوصی را به منظور پرداخت سود سهام تقسیمی و توسعه کارخانه در اینده نگهداری شود . این وجوه نیز به عنوان وجه نقد محدود شده در نظر گرفته میشود .صرفنظر از هدفی که وجه نقد برای ان محدود میشود ،وجه نقد محدود شده برای مقاصد گزارشگری ممکن است بصورت کوتاه مدت یا بلند مدت طبقه بندی شود که این بستگی دارد به تاریخ در دسترس بودن یا خرج کردن ان .

 

اضافه برداشتهای بانکی

اضافه برداشتهای بانکی زمانی اتفاق می افتد که یک چک به مبلغی بیشتر از مانده حساب بانکی نوشته شود . انها لازم است که در قسمت بدهی جاری گزارش شوند و معمولا به مبلغ گزارش شده به عنوان حسابهای پرداختنی اضافه میشود .تهاتر اضافه برداشت های بانکی در مقابل حسابهای بانکی زمانی مجاز است که وجه نقد کافی در یک حساب بانکی دیگر در همان بانکی که اضافه برداشت در ان رخ داده وجود داشته باشد .

 

شبه نقد

شبه نقد سرمایه گذاریهای کوتاه مدتی هستند که قابلیت نقدینگی بالایی دارند . این اوراق میتوانند بسادگی و بدون خطر با اهمیتی در نرخ بهره به مقدار مشخصی وجه نقد تبدیل شوند . سفته های خزانه دولت ،اوراق تجاری،و وجوه بازار پولی مثال هایی از شبه نقد هستند.

 

کنترل نقدینگی مازاد

وجوه نقد بالاترین نقدینگی و اسانترین دارایی قابل قبول است . بنابراین کنترل های داخلی مخصوصی برای حفظ ان از سرقت باید برقرار شود .در میان این کنترل ها حسابهای بانکی ،صورت مغایرت بانکی ، وجوه تنخوان گردان ،سیستم اسنادی ،اضافه و کسر صندوق ،صندوق تغیر وجه نقد،دفتر ثبت وجه نقد،رسیدهای چاپی ،گاوصندوقها و ثبت جداگانه نقد دریافتی و نقد پرداختی را میتوان نام برد.

 

حساب بانکی

حساب های بانکی یکی از وسایل مهم برای نگهداری وجوه نقد مازاد است. برای بدست اوردن سود بیشتر از حساب بانکی ،تمام وجه دریافتی باید نزد بانک سپرده گذاشته شود و تمامی پرداخت ها باید بوسیله چک های کشیده شده از حساب بانکی انجام شود. در فواصل معین بانک صورت حساب هر حساب را برای سپرده گذاران ارسال میکند. این صورت باید بوسیله صورت مغایرت بانکی با ثبت های سپرده گذار مطابقت داشته باشد .

 

صورت مغایرت بانکی

صورت مغایت بانکی برای توضیح اختلاف بین مانده وجه نقد طبق صورت حساب بانک و مبلغ وجه نقد در دفتر شرکت تهیه میشود . به عنوان یک قسمت مهم از سیستم کنترل داخلی،صورت مغایرت کمک میکند به پیدا کردن معاملات پنهان و اشتباهات انجام شده بوسیله شرکت یا بانک . معاملات ثبت نشده که اشکار میشوندباید در دفتر روزنامه ثبت شوندو اشتباهات کشف شده باید بوسیله ثبت های اصلاحی در دفتر روزنامه تصحیح شوند. یک صورت مغایرت بانکی به 4 شیوه مختلف میتوان تهیه شود:

1.از مانده بانک به مانده دفتر

2.از مانده دفاتر به مانده بانک

3.از مانده بانک و مانده دفاتر به مانده صحیح

4.صورت مغایرت جامع

 

وجوه تنخواه کردان

یک صندوق وجوه مخصوص ممکن است بوسیله شرکت ها برای پرداخت های کوچک که زیاد اتفاق می افتد استفاده شود زیرا پرداخت با ک وقت گیر است و دردسر دارد و همچنین نگهداری اسناد ان هزینه زیادی دارد . مقداری پول به عنوان وجوه تنخواه گردان نگهداری میشود و در اختیار یک کارمند مخصوص قرار میگیردکه اجازه دارد پرداخت وجوه را طبق محدودیت های خاصی از نظر حداکثر مبلغ قابل پرداخت و موضوع پرداخت را انجام دهد . زمانی که مقدار پول موجود در صندوق تنخواه گردان به میزان معینی که از قبل مشخص شده کاهش یابد وجوه تجدید می شود .تنخواه گردان های مختلفی ممکن است توسط شرکت برای مقاصدی از قبیل مسافرت ،فروش و دیگر هزینه های عملیاتی برقرار شوند.

 

سیستم اسنادی

یکی از بهترین روشها برای برقراری کنترل بر پرداخت های نقدی استفاده از سیستم اسنادی است . در این سیستم تمامی هزینه ها باید مجوز داشته باشند . کالاها و خدمات باید دریافت شده ،بازرسی شده و گزارش شده باشد و مبلغ مناسب در یک سیستم باید به موقع پرداخت شود . یک سیستم اسنادی ساخته میشود بوسیله ثبتها ،روش ها و تشریفات استفاده شده در اثبات و ثبت بدهی ها و ترکیب و ثبت پرداختها. یک سند مدرکی داخلی است که بررسی هایی که اجازه میدهند کالاها و خدمات خریداری شوند بعلاوه اجازه برای پرداخت را ثبت میکند . اطلاعات از اسناد در یک دفتر روزنامه مخصوص که دفتر ثبت اسناد نامیده میشود ثبت میگردد. زمانی که یک چک برای پرداخت یک بدهی کشیده میشود . این چک علاوه بر دفتر ثبت اسناد در دفتر ثبت چک نیز ثبت میگردد. زیرا بسیار مهم است که بتوان از امتیاز تمام تخفیفات خرید استفاده کرد ،یک واحد تجاری از حساب جداگانه ای برای حسابداری هرگونه تخفیف استفاده نشده در دوره تخفیف استفاده میکند که حساب تخفیفات استفاده نشده نامیده میشود . زمانی که این روش به همراه سیستم اسنادی بکار گرفته میشود تمام اسناد باید بر فرض اینکه تخفیف استفاده شده به مبلغ خالص ثبت و مهیا گردد.

راهنمای نصب نرم افزار پارسیان/نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید/آموزش نرم افزار pdfپارسیان/ نرم افزار حسابداری پارمیس/دانلود نرم افزار پارسیان/آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان/شرکت پارسیان افزار/نرم افزار حسابداری پارسیان کرک شده/دانلود نرم افزار حسابداری رایگان/دانلود نرم افزار حسابداری هلو/دانلود نرم افزار حسابداری رافع/دانلود نرم افزار حسابداری/نرم افزار حسابداری همکاران سیستم/نرم افزار حسابداری پارمیس/نرم افزار پخش مویرگی/نرم افزار حسابداری فروشگاهی/نرم افزار حسابداری رایگان/نرم افزار حسابداری هلو/دانلود نرم افزار حسابداری/بهترین نرم افزار حسابداری/دانلود نرم افزار حسابداری فروشگاهی رایگان /نرم افزار حسابداری رایگان فارسی/نرم افزار حسابداری وینا/دانلود نرم افزار حسابداری هلو رایگان با کرک/دانلود رایگان نرم افزار حسابداری هلو/دانلود برنامه حسابداری/دانلود برنامه حسابداری ساده و رایگان/برنامه حسابداری رایگان اندروید/نرم افزار حسابداری کرک شده/کرک شده/حسابداری ساده/حسابداری رایگان/حسابداری پارسیان+کرک/حسابداری پارسیان+دانلود/حسابداری پارسیان اصفهان/حسابداری پارسیان شیراز/نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان / دانلود رایگان آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان / آموزش نرم افزار پارسیانpdf/ دانلود نرم افزار حسابداری پارسیان برای اندروید/نرم فزار حسابداری پارسیان کرک شده /حسابداری پارسیان +کرک/راهنمای نصب نرم افزار حسابداری پارسیان /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان /دانلود رایگان نرم افزار حسابداری پارسیان /نرم افزار حسابداری پارسیان اصفهان /دانلود برنامه حسابداری پارسیان/ راهنمای نصب نرم افزار حسابداری پارسیان / دانلود نرم افزار پارسیان / نرم افزار حسابداری پارسیان اندروید /آموزش نرم افزار حسابداری حسابداری پارسیان /آموزش نرم افزار حسابداری پارسیان pdf/ دانلود نرم افزار حسابداری / بهترین نرم افزار حسابداری /حسابداری پارسیان/حسابداری پارسیان +دانلود/ دانلود برنامه حسابداری پارسیان / نرم افزار حسابداری پارسیان اصفهان /حسابداری پارسیان شیراز

نظرات و پيشنهادات خود را از طریق فرم زیر به اشتراک بگذارید.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر